W grudniu 2024 r. podjęliśmy decyzję o zakupie nowego systemu bibliotecznego SowaSQL.

W chwili bieżącej jesteśmy na etapie jego wdrażania. Przeprowadzono testowe wdrożenie, bibliotekarze przechodzą szereg szkoleń. Po pełnym zaimplementowaniu systemu każdy czytelnik Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem otrzyma kartę czytelnika, którą będzie się posługiwał we wszystkich oddziałach biblioteki.

Katalog biblioteczny będzie dostępny także na urządzeniach mobilnych. Poprawiony zostanie komfort pracy z katalogiem bibliotecznym on-line dzięki ogólnemu przyśpieszeniu wyszukiwania informacji o zbiorach. Wzorem wyszukiwarki google.com, nowy katalog systemu SowaSQL oferuje niezwykle precyzyjne i dynamiczne dotarcie do właściwego dokumentu, poszukiwanego przez czytelnika.

Czytelnik będzie miał możliwość zdalnego logowania i zapisu do biblioteki, rezerwacji, zamówienia i prolongaty materiałów bibliotecznych.

Aby te wszystkie nowe funkcjonalności jakie system SowaSQL oferuje czytelnikom mogły zaistnieć, musimy sprawnie poradzić sobie z tym niemałym dla nas wyzwaniem.

Być może będzie konieczne wstrzymanie obsługi czytelników. Będziemy Państwa o tym informować na bieżąco.

 

 

 

 

15.05  nasza biblioteka wypełniła się słowem, emocją i niezwykłą atmosferą – wszystko za sprawą Festiwalu Poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, którym uroczyście zakończyliśmy tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek. Nieprzypadkowo bohaterką spotkania była właśnie ona – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, która decyzją Sejmu została Patronką Roku 2025. Rok ten przypada na 80. rocznicę śmierci poetki.

Spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji poświęconej życiu i twórczości jednej z najważniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. Wspominaliśmy nie tylko jej literackie osiągnięcia, ale także barwną osobowość, zamiłowanie do sztuki, wolności i piękna. Dowiedzieliśmy się, jak niezwykle osobiste i nowoczesne były jej wiersze, poruszające tematy miłości, przemijania i kobiecości.

Następnie przeszliśmy do części najbardziej poruszającej – uczestnicy spotkania zaprezentowali własne interpretacje wybranych wierszy poetki. Niektóre recytacje były subtelne i delikatne, inne pełne emocji i ekspresji. Każda jednak niosła ze sobą coś wyjątkowego – osobiste spojrzenie, refleksję.

Wśród obecnych byli:

Podopieczni i opiekunowie z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Glinkach,

Seniorki z Klubu Seniora w Czerwonem,

Śpiewacy z zespołu ludowego "Czerwieniacy",

oraz wielu innych sympatyków poezji i literatury, którym dziękujemy za obecność i aktywny udział. To dzięki Wam to spotkanie miało tak ciepły i twórczy charakter. Wasza obecność pokazała, że poezja wciąż ma siłę łączyć ludzi, inspirować i poruszać najgłębsze struny duszy.

Tydzień Bibliotek zakończyliśmy z przekonaniem, że biblioteka to nie tylko miejsce z książkami, ale przestrzeń spotkań, wymiany myśli i odkrywania piękna słowa.

 

GBP w Czerwonem

 

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

Tydzień bibliotek zaczęliśmy już 5 maja. Odwiedziły nas przedszkolaki i uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie oraz grupa przedszkolna z Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, którzy z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w przygotowanych przez nas atrakcjach.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego czytania niezwykłej książki „Paw, co ogon miał z przyjaźni” autorstwa Pana Poety. Ta ciepła, zabawna i pełna mądrości historia o przyjaźni, akceptacji i odwadze, by być sobą, zachwyciła wszystkie dzieci. Z zaciekawieniem słuchały, jak paw odkrywa, że warto być wiernym sobie i że przyjaźń to coś więcej niż piękne piórka. Wspólnie pomogliśmy odzyskać mu jego piękny ogon

Po literackim wstępie przyszedł czas na... zadania specjalne! Dzieciaki chętnie wzięły udział w serii zabaw sensorycznych i zręcznościowych, za które zdobywały punkty dla swoich drużyn:

musiały oddzielić groch od fasoli – zadanie wymagające skupienia i cierpliwości,

układały puzzle – pokazując, jak świetnie radzą sobie z logicznym myśleniem i współpracą,

odbijały lekką piłeczkę pingpongową – przy okazji rozwijając koordynację ruchową i refleks,

zgadywały owoce ukryte w koszyku – oczywiście z zasłoniętymi oczami! Śmiechu było co niemiara, gdy próbowały rozpoznać np. pomarańczę czy banana po zapachu i dotyku,

rozwiązywały zagadki z książki „Kraina zagadek” – pokazując, że mają nie tylko sprawne ręce, ale i bystre główki!

Po tej porcji zabawy, uczniowie z SP w Janowie  zostali zaproszeni do zwiedzania biblioteki. Z zainteresowaniem oglądali nasze pomieszczenia, poznali różne działy książek, dowiedziali się, jak można zapisać się do biblioteki, jak wygląda wypożyczanie książek, a także co ciekawego można znaleźć na półkach – od bajek po książki z dźwiękiem, kolorowe atlasy i edukacyjne encyklopedie.

Na sam koniec – niespodzianka! Dzieci miały okazję pobawić się na podłodze multimedialnej, która jak zawsze wywołała ogromną radość. Ta nowoczesna forma zabawy połączyła ruch, światło i dźwięk – pozwalając dzieciom uczyć się przez zabawę.

Dziękujemy serdecznie dzieciom i ich opiekunom za wizytę – mamy nadzieję, że to początek pięknej przyjaźni z biblioteką!

GBP w Czerwonem

 

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

W ramach obchodów XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Biblioteka – lubię tu być”, 8 maja 2025r.  mieliśmy zaszczyt gościć w naszej bibliotece niezwykłą postać polskiej literatury – Joannę Jurgałę-Jureczkę – autorkę książek biograficznych, znawczynię życia Zofii Kossak i innych wielkich postaci polskiej kultury.

Spotkanie stało się nie tylko okazją do poznania kulis pracy pisarskiej i historycznej, ale też poruszającą podróżą przez dzieje, wartości i opowieści, które kształtują naszą tożsamość. Autorka z wielką pasją opowiadała o swoich książkach, inspiracjach i fascynacji historią, wzbudzając żywe zainteresowanie wśród zgromadzonych.

W trakcie rozmowy nie zabrakło również lokalnych wątków historycznych – przypomniano, że 121 lat temu w kościele parafialnym w Porytem odbył się ślub słynnego malarza batalisty Wojciecha Kossaka i Marii z domu Kisielnickiej, panny z majątku Stawiski. Ten piękny fragment naszej historii wybrzmiał szczególnie symbolicznie w kontekście twórczości Zofii Kossak, wnuczki tego znakomitego artysty.

W wydarzeniu uczestniczyli:

podopieczni, opiekunowie oraz Dyrektor Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Glinkach, Marcin Ramotowski,

aktywne i pełne energii seniorki z Klubu Seniora w Czerwonem,

barwni i utalentowani członkowie zespołu ludowego "Czerwieniacy",

młodzi czytelnicy – uczniowie Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem wraz z nauczycielem,

oraz wielu przybyłych gości i sympatyków biblioteki.

 

Spotkanie było dowodem na to, że książka łączy pokolenia, a biblioteka może być miejscem międzypokoleniowego dialogu, wymiany myśli i wspólnego odkrywania świata.

Serdecznie dziękujemy pani Joannie Jurgale-Jureczce za obecność i niezwykle inspirujące spotkanie, a wszystkim uczestnikom za aktywny udział, ciepłą atmosferę i otwartość na literacką rozmowę.

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

Pracownicy bibliotek publicznych z województwa podlaskiego 8 maja 2024 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku uczestniczyli w obchodach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Podczas uroczystości wręczono Nagrodę Srebrnej Róży oraz przyznano tytuł Podlaskiego Bibliotekarza Roku 2023.

Z przyjemnością informujemy, że w gronie nominowanych do konkursu Podlaski Bibliotekarz Roku 2023 organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich znalazła się Barbara Sielawa - starszy kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem Filii w Borkowie.

Wszyscy laureaci i nominowani w konkursie zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.