Wiadomości Czerwone
- Szczegóły
- Odsłony: 31
W środę 4 czerwca 2025 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zamieniła się w magiczne miejsce spotkań z literaturą pod gołym niebem! Po raz kolejny wzięliśmy udział w Międzynarodowej Akcji „Czytanie na Polanie. Edycja 2025”. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego dzieci przenoszą się w świat książek… siedząc na trawie, otoczone przyrodą W akcji udział wzięły przedszkolaki oraz dzieci z zerówki z Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem. To był niezwykły czas, w którym wyobraźnia dzieci rozkwitała niczym wiosenne drzewa.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej lektury książki "Księga drzew" Hannah Alice, którą z ogromnym zaangażowaniem przeczytały: Agnieszka Duda – Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolnie, Ewa Sielawa – Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie. Obie panie zadawały dzieciom mnóstwo pytań – o przyrodę, o drzewa, o to, co można zobaczyć w lesie. Dzieci z radością i dużą wiedzą odpowiadały, zaskakując niejednego dorosłego swoją spostrzegawczością i wyobraźnią!
Po lekturze przyszedł czas na zadanie plastyczne – dzieci wspólnie malowały wielkie, kolorowe drzewo, zaczynając od korzeni, przez pień, aż po zieloną koronę. W ruch poszły mazaki i dziecięca wyobraźnia – efekt? Przepiękne dzieło, które można było podziwiać na polanie.
Kolejnym punktem programu było głośne czytanie książki "Krowa Matylda na czatach" A. Steffensmeier – tym razem w interpretacji jednej z mam, Katarzyny Liżewskiej, która oczarowała dzieci swoim entuzjazmem i ciepłem. Dzieci śmiały się, komentowały i przeżywały przygody Matyldy jakby same były ich bohaterami.
Nie zabrakło słodkich przekąsek. Dzięki Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Czerwonem, dzieci mogły skosztować ciepłych, chrupiących gofrów – z cukrem pudrem i nutą domowej miłości. Smakołyki znikały w mgnieniu oka!
Zakończenie spotkania również miało książkowy akcent – dzieci przeglądały przygotowane dla nich książeczki, dzieliły się swoimi ulubionymi tytułami, a także z zapałem grały w memory z bohaterami literackimi, ucząc się przez zabawę.
To był wyjątkowy dzień, który pokazał, że czytanie może być prawdziwą przygodą, zwłaszcza gdy dzielimy je z innymi. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia oraz tym, którzy byli z nami!
Do zobaczenia przy kolejnej okazji – a tymczasem… czytajmy dalej!
GBP w Czerwonem
- Szczegóły
- Odsłony: 249
Dziś Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem we współpracy z KGW w Czerwonem zorganizowały warsztaty zielarskie, które poprowadziła naturoterapeutka Ewa Szwedo. Dzięki bogatej wiedzy prelegentki zebrani mogli dowiedzieć się o niedocenionej sile ziół i roślin nierzadko pospolitych, które wspomagają pracę naszego organizmu. Uczestnicy spotkania mieli okazję posmakować, dotknąć, powąchać zgromadzone przez nią rośliny. Tematyczna wystawa książek i czasopism w idealny sposób uzupełniła przebieg warsztatów. Zebrani czynnie uczestniczyli w warsztatach, notowali i zadawali liczne pytania. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie o takiej tematyce.
- Szczegóły
- Odsłony: 162
Narodowe Czytanie to wyjątkowe wydarzenie, które jak co roku gromadzi miłośników literatury, dając okazję do zgłębienia klasycznych utworów, które ukształtowały naszą kulturę.
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest „Kordian”- Juliusza Słowackiego. Utwór ten powstał na emigracji, po upadku Powstania Listopadowego, jest to jedno z najważniejszych dzieł literatury romantycznej. „Kordian” stał się przyczynkiem do wielu zrywów patriotycznych, budził emocje, zagrzewał Polaków do walki. Dzisiaj w kontekście zagrożenia ze wschodu jest to utwór ciągle aktualny. Porusza także kwestie indywidualnych ludzkich spraw jak wolność, samotność, poczucie pustki, brak wiary w sens życia. 5 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem odczytaliśmy Kordiana na nowo, przenieśliśmy się w świat dramatycznych wyborów, moralnych rozterek, wewnętrznej walki bohatera.
W tym roku zaproszenie do udziału w Narodowym Czytaniu przyjęli: Józef Bogdan Wiśniewski - Wójt Gminy Kolno, Tadeusz Klama - Starosta Powiatu Kolneńskiego, radni gminy Kolno – Grzegorz Okurowski i Tadeusz Połomski, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy Kolno: Jacek Bagiński, Piotr Paliwoda, Małgorzata Dawid, Małgorzata Liszewska, Bogumiła Mikucka, Anna Przytuła i Ewa Wyrwas, przedstawiciele DKK w Borkowie: Aleksandra Darmetko, Laura Kordal, Julia Lutrzykowska, Julia Obrycka, Natalia Sielawa, przedstawiciele DKK w Czerwonem: Amelia Rydzewska, Piotr Nowak, Szymon Olszak, Felix Skrzeczyński. W akcję czytelniczą włączyło się również Centrum Kultury Gminy Kolno - Mariusz Wesołowski – dyrektor i Kazimierz Koter – instruktor teatralny. W tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć bibliotekarzy i czytelników. Zaproszenie do wspólnej lektury przyjęły Jolanta Dudzińska – dyrektor MBP w Kolnie, Marta Uliszewska – dyrektor PBP w Kolnie oraz Marzena Szczech i Grażyna Konstanty. W Narodowym Czytaniu wzięli również udział przedstawiciele lokalnych organizacji i mieszkańcy gminy Kolno: Alfred Samul i Bogusław Samul – mieszkańcy Niksowizny, członkinie KGW w Czerwonem: Krystyna Banach, Barbara Jackiewicz, Danuta Nicewicz, Barbara Patalan, Barbara Siwik, Barbara Stachelek, Klub Seniora w Czerwonem: Stanisława Chmielewska, Zofia Konstanty, Krystyna Narowska, Barbara Piwowarska i Anna Prusinowska oraz Łukasz Słapiński – prezes OSP w Czerwonem. Piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu Czerwieniacy pod kierunkiem Józefa Rydzewskiego nadały całemu wydarzeniu podniosły, bardzo uroczysty charakter. Dziękujemy:
Organizatorzy dziękują lektorom w myśl słów Juliusza Słowackiego „Niechaj język giętki powie wszystko, co pomyśli głowa…” za niezapomniane wrażenia podczas czytania i słuchania „Kordiana”.
Dziękujemy Anie Serafin z UG Kolno za sporządzenie materiału fotograficznego z wydarzenia.
Do zobaczenia za rok w następnej odsłonie Narodowego Czytania.
GBP w Czerwonem
- Szczegóły
- Odsłony: 714
Wieczornica w formie on-line to ostatnie zaplanowane działanie w ramach projektu "Śladami Jana Pawła II" realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla Książki. Partnerami projektu byli: Urząd Gminy Kolno, Zespół Placówek Oświatowych, Stowarzyszenie KaFCuki, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja”, szkoły podstawowe z terenu gminy Kolno, Centrum Kultury Gminy Kolno i Zespół Czerwieniacy.
W nagraniu Wieczornicy uczestniczyli pracownicy GBP w Czerwonem, CKGK w Koźle, przedstawiciele Stowarzyszenia KaFCuki i Zespołu Czerwieniacy, panie z KGW w Wykowie, a nagranie zrealizował Sylwester Nicewicz.
Celem zrealizowanego projektu było upowszechnianie literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, osób dorosłych i seniorów poprzez działania edukacyjne, oświatowe i kulturalne.
Podsumowanie przedsięwzięcia to doskonała okazja, by jeszcze raz wspomnieć o zrealizowanych działaniach projektowych. Odbyło się czytanie w sieci utworów o Janie Pawle II i Jana Pawła II. Jednym z działań był konkurs multimedialny " Jan Paweł II- Papież, Polak, Człowiek", którego celem było upowszechnienie wiedzy o życiu i twórczości Papieża, kształtowanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji na określony temat, współpraca pokoleniowa oraz promowanie nowatorskich technologii. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu udali się na wycieczkę szlakiem papieża do Wadowic i Zakopanego. W czerwcu zorganizowaliśmy wycieczkę do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie za pośrednictwem najnowocześniejszych technik multimedialnych i tysięcy eksponatów ukazane zostało życie i działalność dwóch wybitnych Polaków.
Wszystkim którzy wzięli udział w działaniach projektowych oraz okazali nam pomoc i życzliwość podczas realizacji projektu, serdecznie dziękujemy.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.”
- Szczegóły
- Odsłony: 686
Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zaprasza do obejrzenia spektaklu „ Ławeczka” Aleksandra Gelmana, w ramach realizowanego przez GBP w Czerwonem zadania „Spotkania z Teatrem”
„Ławeczka” napisana w 1985 r. przez rosyjskiego dramaturga, Aleksandra Gelmana dotyka tematu moralności i sumienia. To opowieść o ogromnej potrzebie miłości, a jednocześnie lęku i obawie przed odpowiedzialnością za drugą osobę. Sztuka mówi o potrzebie stabilizacji z jednej strony, nieustannej chęci bycia adorowanym i uwodzonym, z drugiej. Wiera i Fiodor to ludzie przeciętni. Obojgu nie ułożyło się życie, a mimo to pod pozorem przeżycia „przygody” dalej poszukują miłości, która wypełniłaby pustkę w sercu.
Zorganizowanie wydarzenie było możliwe dzięki pozyskanej przez bibliotekę dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura - Interwencje 2020”.
GBP w Czerwonem
Zapraszamy do obejrzenia spektaklu na fb biblioteki: GBPczerwone
- Szczegóły
- Odsłony: 732
Podczas tegorocznych ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zorganizowała dla czytelników i sympatyków biblioteki wycieczkę do Białegostoku, w której wzięło udział 50 osób.
W ramach wyjazdu uczestnicy wycieczki udali się do Kina Helios, gdzie odbyła się projekcja filmu przygodowego „Doktor Dolittle”. Pobyt w kinie miał na celu nie tylko dostarczenie wrażeń artystycznych, ale także kształtowanie nawyków właściwego zachowania się młodego człowieka w instytucjach kultury. Po projekcji filmu zorganizowana grupa uczestniczyła w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na krytym lodowisku BOSiR w Białymstoku. Ostatnim punktem wycieczki był wspólny posiłek w ulubionej restauracji dzieci McDonald’s.
Wyjazd był bardzo udany, wszyscy wrócili odrobinę zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni i pełni dobrych wrażeń. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy już za rok!
GBP w Czerwonem
Strona 1 z 2